دوربین مداربسته ارزان

دوربین مداربسته ارزان

دوربین مداربسته ارزان و قیمت دوربین مداربسته همواره یکی از بزرگ ترین دغدغه های خریداران دوربـین مداربسته میباشد. اگر قصد خرید دوربین مداربسته با بودجه محدود را دارید توصیه می کنیم این مطلب را مرور کرده و با علم و آگاهی کامل نسبت به انتخاب بهترین دوربین مداربسته متناسب با بودجه خود اقدام نمایید.

دوربین مداربسته ارزان

دوربین مداربسته ارزان

دوربین مداربسته ارزان و قیمت دوربین مداربسته همواره یکی از بزرگ ترین دغدغه خریداران دوربـین مداربسته بوده و هست. این به این معنی نیست که دوربـین مداربسته مورد نظر گران قـیمت است و یا ارزان قیمت، در هر دو صورت مساله این هست که آیا این دوربـین مداربسته مورد نظر دارای قیمت واقعی مـتناسب با محصول هست و یا قیمت آن مناسب نیست.


عوامل موثر بر قیمت دوربین مداربسته ارزان

(A) عوامل ظاهری در قیمت دوربین مداربسته

که شامل عواملی می باشد که جزء خصوصیات بارز دوربین بوده و توسط افراد عادی این مسائل قابل تحلیل می باشند.

(B) عوامل پنهان در قیمت دوربین مداربسته

این دسته بسیار مهم تر از دسته اول می باشد. اما متاسفانه اطلاع رسانی کمی در این مورد صورت میگیرد.

در این مقاله سعی شده به دقت این مسائل مورد بررسی قرار بگیرد و اطلاع رسانی کاملی در اختیار خریداران دوربین های مداربسته قرار گیرد.


(A) عوامل ظاهری در قیمت دوربین مداربسته

دوربین مداربسته ارزان

(A/1) رزولوشن دوربین مداربسته

شاید بتوان گفت که رزولوشن دوربین مداربسته اولین گزینه ای هست که در هنگام خرید دوربین مداربسته بررسی می شود. در این که رزولوشن دوربین مداربسته در قیمت آن تاثیر دارد شکی نیست اما باید دقت نمود که در کنار رزولوشن (تعداد پیکسل در هر اینچ)، فریـم ریـت (تعداد تصاویر ثبت شده در هر ثانیه) نیز روی قیمت دوربین مداربسته اثر می گذارد.

غالبا رزولوشن های اعلامی از سوی تولیدکنندگان و فروشندگان نامعتبر صحیح نبوده و گاها در دوربین مداربسته ارزان قیمت توسط دستکاری در GUI مقدار رزولوشن نمایشی را تغییر داده و خریدار را فریب می دهند. نکته مهم این است که باید از مقدار رزولوشن و فریم ریت واقعی دوربین مطمئن شد که روشن این کار توضیح داده می شود.

طریقه تشخیص رزولوشن و فریم ریت دوربین مداربسته: راحت ترین روش برای تشخیص رزولوشن دوربین مداربسته این است که ابتدا تصویر دوربین فوق را بادستگاه DVR رکورد نماییم و سپس از تصویر فوق Back Up (بک آپ) گرفته و در نرم افزار VLC Player در کامپیوتر آن تصویر را Play نماییم. از طریق این نرم افزار ما می توانیم جزئیات و از جمله رزولوشن و فریم ریت تصویر را مورد بررسی قرار دهیم.

(A/2) تکنولوژی دوربین مداربسته

در اینجا تکنولوژی به معنای نوع سیگنال خروجی دوربین های مداربسته می باشد که به طور کلی به دو دسته آنالوگ و تحت شبکه/IP تقسیم میشود. در رده قیمتی همواره دوربین های تحت شبکه/IP از قیمت بالاتری نسبت به انواع آنالوگ برخوردارند.

روش تشخیص اولیه این دوربین ها می تواند کابل خروجی تصویر آن ها باشد.

 • دوربین های مداربسته تحت شبکه توسط کابل و سوکت شبکه cat5 یا cat6 به سوئیچ شبکه و دستگاه NVR وصل می شود.
 • کابل تصویر دوربین های مداربسته آنالوگ کابل کواکسیال می باشد که جهت اتصال به دوربین و دستگاه DVR از کانکتور BNC بهره می برد.

علاوه بر دوربین مداربسته ارزان قیمت Analog، تکنولوژی های HD-SDI,  HD-TVI, HD-CVI, HD-XVI, AHD دوربین مداربسته آنالوگ به شمار می آیند و اتصالات توسط کابل کواکسیال و کانکتور BNC انجام می گیرد با این تفاوت که کیفیت بهتر و قیمت بیشتری نسبت به دوربینهای آنالوگ قدیمی دارند.

(A/3) کیس دوربین مداربسته

از دیگر عوامل تاثیر گذار در قیمت دوربین مداربسته کیس (بدنه) این دوربین ها از نظر جنس و سایز و طراحی انحصاری می باشد.

 • جنس کیس دوربین مداربسته از نظر پلاستیک و یا فلزی بودن روی قیمت آن اثر گذار هست.
 • ابعاد کیس دوربین مداربسته عامل دیگری در تعیین قیمت دوربین های مداربسته می باشد.
 • کیس های دوربین مداربسته دارای پایه نصب قیمت بالاتری نسبت به مدل های مشابه بدون پایه دارند.
 • جنس رنگ کیس دوربین مداربسته عامل دیگری بوده و تاثیر اندکی در قیمت خواهد داشت.
 • کیس های طراحی ویژه و انحصاری معمولا در برند های معتبر از قیمت بالاتری برخوردارند.
 • ضد آب بودن دوربین نیز از عوامل تاثیر گذار بر قیمت دوربین مداربسته می باشد.

(A/4) کارخانه سازنده دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته مرغوب معمولا توسط کارخانجات معتبر ساخته شده و این کارخانجات تماما از مواد اولیه و قطعات با کیفیت برای ساخت استفاده می کنند. این قطعات شامل قطعات روی PCB ، جنس لنز ، جنس کابل ، جنس کیس ، IRcut و تمامی قطعات ملموس در دوربین های مداربسته می باشد که این عوامل در طول عمر دوربین مداربسته تاثیر گذار می باشد.

در مقابل دوربین مداربسته ارزان قیمت که توسط تولید کنندگان متفرقه تولید می شوند غالباً دارای لوازم بسیار بی کیفیت و غیر استاندارد هستند که این سری اجناس از یک دوربین مداربسته واقعی فقط ظاهر و نام آن را یدک می کشند.

(A/5) گارانتی و شرکت وارد کننده دوربین مداربسته

این که چه شرکتی چه محصولی را به چه مدت شامل خدمات گارانتی خودش بداند بسیار مهم است. در سیستم های حفاظتی و دوربین های مداربسته با توجه به این که این سیستم ها تخصصی بوده و تعمیر و گارانتی آن ها کار ساده ای نمی باشد، لذا داشتن یک شرکت پشتیبان قوی برای خدمات پس از فروش و گارانتی یکی از امتیازات مهم به شمار می رود که بر روی قیمت تاثیرگذار می باشد. گوگل پلاس دوربین مداربسته تبریز


(B) عوامل پنهان در تعیین قیمت دوربین مداربسته

 

دوربین مداربسته ارزان

در این قسمت مهم به بررسی خصوصیاتی می پردازیم که از دید اکثر خریداران دوربین مداربسته پنهان می ماند و این به دلیل عدم اطلاع رسانی صحیح می باشد. این عوامل به ترتیب زیر می باشد.

(B/1) نوع سنسور و پردازنده  تصویر دوربین مداربسته

 سنسور تصویر و پردازنده تصویر مهم ترین قسمتهای دوربین مداربسته میباشند که نور تابیده شده از لنز مستقیما به سنسور برخورد کرده و تبدیل به جریان الکتریکی شده و توسط پردازنده اطلاعات تصویر ایجاد می شود. در رزولوشن های یکسان، نوع سنسور تصویر (Image Sensor) و پردازنده تصویر (DSP) می تواند تصاویر بسیار متفاوتی ایجاد کند.

معمولا سنسور های دوربین مداربسته ارزان قیمت علی رغم این که از ابتدا نیز ممکن است تصویر قابل قبولی نداشته باشند با گذشت زمان همین کیفیت را نیز از دست می دهند و پس از گذشت یک سال کیفیت تصویر به شدت افت می کند.

Image Sensor: معروف ترین سنسور های تصویر تولید کمپانی سونی بوده و این سنسور ها از کیفیت بالایی برخوردار می باشند. اما به شرط این که سنسور تصویر سونی اصلی بوده و تقلبی و ساخت چین نباشد، چرا که کمپانی سونی در ژاپن این سنسور ها را تولید می کند.

DSP: یا پردازنده سیگنال دیجیتالی نیز در دوربین های مداربسته بسیار اهمیت دارد و بهترین کمپانی های تولید DSP در دوربین های آنالوگ Fulhan و Next Chip می باشد و در دوربین های ip تحت شبکه DSP های معروف به ترتیب Umbrella و Hi Silicon هستند.

(B/2) نرم افزار داخلی دوربین مداربسته

موضوعی که معمولا خریداران حرفه ای نیز به آن توجهی نمی کنند و گاها اطلاعی در آن مورد ندارند نرم افزار داخلی دوربین مداربسته بوده که این نرم افزار تاثیر بسیار زیادی در کیفیت خروجی تصویر دوربین ها دارد.

در بسیاری موارد که نوع سنسور و پردازنده در ۲ دوربین مختلف مشابه هم باشد ممکن است تصویر این دو دوربین با هم متفاوت باشد و این دقیقا یکی از نتایج حاصله از تفاوت نرم افزار های داخلی هست که توسط کارخانجات مختلف سرمایه گذاری های متفاوتی بر روی نرم افزار دوربین های مداربسته انجام میدهند که این سرمایه گذاری ها طبعا تاثیر مستقیمی بر قیمت دوربین مداربسته خواهد داشت.

(B/3) قدرت دید در شب دوربین مداربسته

نوع LED های دید در شب و تعداد آن ها بر قیمت این محصولات اثر گذار هست. LED های Array و Power Array معمولا دارای قیمت و کیفیت بالاتری نسبت به LED های معمولی می باشند.

مضاف بر این تکنولوژی های (Dark Fighter (Hikvision و  (Star Light (UNV و (Star Light (Dahua تصاویر بسیار دقیقی در محیط های نزدیک به تاریکی مطلق ارائه می دهند که دوربین مداربسته ارزان قیمت فاقد این تکنولوژی هستند.

(B/4) لنز دوربین مداربسته

از دیگر عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت دوربین مداربسته نوع لنز آن می باشد. لنز های ثابت (فیکس) معمولا ارزان تر و به ترتیب لنز های متغیر دستی (وریفوکال) و متغیر الکتریکی (موتورایز) دارای قیمت بالاتری می باشند. دوربین مداربسته ارزان قیمت غالبا دارای لنز ثابت بوده و کیفیت لنز آنها عوماً نامرغوب و سطح آنها معوج هستند. توئیتر دوربین مداربسته تبریز

(B/5) سلوشن های دوربین مداربسته

دوربین مداربسته ارزان قیمت فاقد عملکرد هوشمند هستند. عملکرد هوشمند به طور کلی در ۳ گروه دسته بندی میشوند.

(الف) تشخیص رفتار

 • Intrusion: تشخیص نفوذ به منطقه ممنوعه
 • Line Crosing: تشخیص عبور از خط
 • Unattended Bagge: تشخیص مفقودی اشیا
 • Object Removal: تشخیص مفقودی اشیا
 • Region Entrance: تشخیص ورود به منطقه
 • Region Extrance: تشخیص خروج از منطقه
 • people Gathering: تشخیص تجمعات
 • Fast Moving: تشخیص حرکات  غیر عادی
 • Parking: تشخیص پارک غیر مجاز
 • Loitering: تشخیص پرسه زنی

(ب) تشخیص ویژه

 • Audio Exception: تشخیص صدای ناگهانی
 • PIR Alarm: تشخیص بدن انسان
 • Sudden Scene Chenge: تشخیص تغییر زاویه دوربین
 • Defocus: تشخیص خارج شدن دوربین از فوکوس

(ج) عملکرد تشخیصی

 • Face Detection: تشخیص چهره
 • License Plate Recognition: تشخیص پلاک

عملکرد شمارش افراد، تشخیص شعله، تشخیص دما، تشخیص تفاوت طیف دما، تشخیص شناور ها و … دیگر تکنولوژی های بکار رفته در دوربین مداربسته هستند که دوربین مداربسته ارزان فاقد آن هستند.


نتیجه گیری

دوربین های مداربسته با تنوع بسیار چه از لحاظ کیفیت چه از لحاظ قیمت و چه از سایر لحاظ در سطح جهان تولید می شوند در صورتی که تمایل بر انتخاب بهترین دوربین مداربسته دارید باید ابتدا نیازتان را از سیستم بشناسید، سپس با توجه به نیاز اقدام به انتخاب دوربین مداربسته نمایید.

هزینۀ دوربین مداربسته ارزان گاهی بیشتر از گران خریدن آن هست. اگر صرفا قیمت ملاک انتخاب در دوربین مداربسته باشد نتیجه ایده آل نخواهد بود و به دلیل ایجاد مشکلات در دراز مدت هزینه سیستم بالاتر نیز خواهد بود. به تجربه ثابت شده که در اکثر موارد قیمت ارزان نشانه کیفیت پایین محصول از اکثر جوانب فوق الذکر می باشد.


مرکز تخصصی دوربین مداربسته تبریز

فروش، نصب و پشتیبانی انواع دوربین مداربسته